Czarny czosnek jest uznawany za jeden z najzdrowszych naturalnych produktów spożywczych. Wywodzi się z Azji i zdobywa coraz większą popularność na całym świecie.
Powstaje z tradycyjnego czosnku uprawianego w naszym gospodarstwie, który poddawany jest procesowi dojrzewania – poprawnie zwanego procesem Maillarda. Umieszcza się go na kilka tygodni w specjalnie do tego przygotowanych komorach, które zapewniają ściśle określone warunki (temperatura i wilgotność).
Po tym procesie powstaje nowy – jeszcze bardziej wartościowy produkt. Biały czosnek traci swój ostry smak i zapach. Zmienia kolor, konsystencję, oraz smak, zwany piątym smakiem – umami, który przypomina suszoną śliwkę z nutą oleju balsamicznego, sojowego. Czarny czosnek idealnie nadaje się jako dodatek do potraw.
Czarny czosnek
dlaczego warto go spróbować?
Przedstawiamy produkt o bogatym i złożonym smaku oraz o wyjątkowych właściwościach. Wywodzi się z Azji i zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jest jedną z najstarszych roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej. Czarny czosnek swoją nazwę zawdzięcza uzyskanej w procesie dojrzewania barwie. Od białego czosnku różni go także zapach i smak zbliżony do smaku wędzonej śliwki, wanilii, lukrecji.
Czarny czosnek powstaje poprzez poddanie całych główek świeżego białego czosnku uprawianego w naszych gospodarstwach ekologicznych i konwencjonalnych długotrwałemu procesowi dojrzewania. Proces ten kończy się „leżakowaniem” czosnku. Wszystko to sprawia, że czarny czosnek traci charakterystyczny czosnkowy aromat i ostry smak.
Do produkcji czarnego czosnku nie używamy żadnych dodatków, barwników czy też konserwantów. Powstaje w 100% z naturalnych składników.
Czarny czosnek ma miękką, delikatną i kremową konsystencję. Dzięki przebytemu procesowi długotrwałego dojrzewania traci typową ostrość smaku jaką ma w pierwotnej formie. Jego smak jest delikatny, słodkawy, zbliżony do suszonej śliwki. Smakuje doskonale sam bez żadnych dodatków. Pastą można smarować kanapki, przyprawiać sosy, dipy i sałatki. Jest doskonały do mięs i dań wegetariańskich. Sprawdza się także w deserach i w czekoladzie. Idealnie komponuje się z winem, serem, czy carpaccio. To wyjątkowy składnik, niezwykle interesujący pod względem smakowym. Warto się z nim oswoić i eksperymentować.